hh.jpg

Etkinlik Takvimi

Etkinlik yok

Kimler Sitede

144 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 64

Dün 110

Haftalık 372

Aylık 1864

Tüm Zamanlar 306183

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Cuma, 27 Temmuz 2018 11:17

Karalar Köyünün Hızır Baba'sı

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Bulgaristan’da Hızır Baba adıyla birkaç tane türbe var. Burada anlatılan Karalar (Gorna Krepost) köyündeki Hızır Baba.

Köye vardığımızda kahvedekiler sorduk Hızır Baba’nın yerini. Yerini gösterdiler ve kilitli olduğunu, anahtarının Veysal Aga’da olduğunu söyleyince biz de doğruca tarif edilen eve gittik. Köylülerin Veysal Aga’sı, bizim Veysel amcamız 91 yaşında bir yiğit. Onu evinden alıp türbeye gittik ve bize türbeyi gezdirdi.

Etrafı dağlarla çevrili köyün çevreye hâkim ve manzarası güzel bir tepesinde türbe. Türbenin bulunduğu alan çevrilmiş ve içinde türbeden başka iki katlı bir bina ve topluca yemek yenilmesine imkân sağlayacak uzun bir kameriye ile aynı anda birçok kazanın kaynatılabileceği uzun bir ocak var. İki katlı bina üst kat misafirler için hazırlanmış birkaç oda, alt kat mutfak ve meydana ayrılmış. Köyde cemler burada yapılıyor. Her sene kırk kazan kaynatırlarmış ve otuza yakın kurban adanırmış.

Türbe altıgen planlı, altı yamaçlı kiremitli çatısı var ve küçük bir girişten geçilerek giriliyor. Girişde 1939 tarihinin altında mermer üzerine şunlar yazılı:

Hızır Baba 474 senesinde Horasan’dan 14 er Rumeli’ye ayak basmışlar.

İçeri girince bize adeta bir renk cümbüşü karşılıyor. Böylesine renkli bir başka türbe görmedim desem yalan söylemiş sayılmam. Neler yok ki. Üzerine o kadar çok şey bırakılmış ki sanduka görülmüyor. Çocuk elbiseleri, gömlekler, havlular ve daha birçok giyim eşyaları. Sandukanın etrafında çevrili onbeş santim genişliğindeki mermerin üzeri ise yapma çiçeklerle dolu. Duvarlar ise tablo ve levhalarla çevrili. Elinde Kerbala’da şehit edilen kundaktaki oğlunu tutan Hz. Hüseyin, Hz. Ali, Atatürk ve Sücaattin Sultan hemen göze çarpanları. Tavus kuşlu, geyikli birkaç duvar seccadesi ve bir sürü şey daha.

Bu kadar eşyayı ne yaptıklarını sorduğumuzda 1 Mayıstaki şenlikte kermes yapıp sattıklarını ve toplanan para ile türbenin ihtiyaçlarını karşıladaıklarını söylediler. 1 Mayıs’ta yapmalarının nedeni tatil olduğu için katılımın fazla olması imiş.

Köşede mumluk var. Sandukanın başında ise üç kilitli bir kasa. Her kilidin anahtarı bir başkasında imiş. Üçünden biri olmadan açılmazmış. Ayrıca çevrede birçok kilit görünce sebebini sorduğumuzda çok hırsızlık olduğunu ve bu yüzden böyle yapmak zorunda kaldıklarını söyledi Veysel amcamız.

Sandukanın başında üzeri yeşil bir kumaş ile örtülmüş mezar taşı vardı. Örtüyü kaldırıp yazıyı okudum. Arap harfli mezar taşında şunlar yazılı idi.

En üstte istifli bir şekilde Fatiha’nın ardından;

Çün denildi namına Hızır Baba.
Kıl ziyaret böyle z
âta it dua
Ücrein verir sana B
âri Hüdâ
Sene 550 (1156)

Sanırım tarihinde bir yanlışlık olmalı. Eğer bu tarih doğruysa daha Osmanlılar Rumeli’ye geçmeden önce 1081 yılında buralara gelmiş ve 75 yıl buralarda kalmış olmalı. Yazı da o kadar açık ki. Sanırım benim bilmediğim makul bir açıklaması vardır.

Hızır Baba kim?

Türbenin girişindeki yazıda Hızır Baba’nın on dört arkadaşı ile birlikte Horasan’dan gelen erlerden olduğu yazılı.

Sanduka oldukça uzun ve geniş. Söylencelere göre Hızır Baba oldukça uzun boylu ve sakalları göbeğine kadar uzun olan biri imiş. Düşman elinde esir olan kadınların ve çocukların ağlamalarını ve inlemelerini duyunca arkadaşlarlarıyla birlikte onları kurtarmak için savaşmışlar. Çocuklar ve kadınlar düşman elinden kurtartılmış ama Hızır Baba da şehit olduş ve şehit olduğu yere defnedilmiş.

Hızır Baba kendisini ziyaret eden yolcuları tehlikelerden koruyacağına inanılırmış.

Sardıran Baba

Karşı tepenin ardında Sardıran Baba türbesi varmış. Yağmur yağdığı ve yollar çamur olduğu için gidemedik. Düşman yakalayacağı zaman etafını birden ağaçların sarmasından dolayı Sardıran Baba denmiş. Belki bir daha gelmek nasip olursa o zaman giderim inşallah. Orada da okulların tatil olduğu 24 Mayısta yapılırmış dua yemeği.

Bu arada köyün camiinde hoca olmadığı için bu sene bayram namazı kılınmamış. Üzüldük tabi ki. İnşallah bir daha olmaz.

Okunma 396 kez Son Düzenlenme Cuma, 27 Temmuz 2018 11:34
0
0
0
s2smodern

........Kitaplarım........

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2018 İsmail Güleç