3.jpg

Etkinlik Takvimi

28 Oca 2020;
09:00PM - 11:00PM
Enderun Sohbetleri

Kimler Sitede

123 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 52

Dün 67

Haftalık 675

Aylık 2411

Tüm Zamanlar 333204

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Pazar, 16 Nisan 2017 11:36

Gani Müjdegillerin pisikleti Öne Çıkarılmış

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İyisiyle kötüsüyle, kavgasıyla gürültüsüyle bir referandum sürecini daha geride bıraktık. Herkes görüşlerini söyledi, açıkladı. Eveti savunanlar da hayırı savunanlar da gerekçelerini televizyonlarda, meydanlarda, gazete köşelerinde aylarca savundular, anlattılar. Buraya kadar her şey normal ve doğal. Olması gerektiği gibi.

Ancak normal olmayan iki durum var. İlki meselenin göz göre göre çarpıtılması ve yalan söylenmesi. İkincisi ise tarafların meselenin referandum boyutundan çıkarılarak dini ve milli referanslarla kendi görüşlerinde olmayanları haketmedikleri yaftalarla suçlamaları, hakaret etmeleri ve aşağılamaları. Özellikle ta gezi olaylarından itibaren yükselen karşısındakini aşağılama, hakaret etme, küçük görme ve dalga geçme hastalığı. Bu adamlara göre kendileri gibi oy vermeyen  ya cahil oldukları için, hakikati bilmedikleri için, yeterince aydınlatılmadıkları için oy veriyorlar, ya da hain oldukları için. Sevr, Damat İbrahim, Vahdettin göndermeleri hep onlara göre hain olduklarını işaret etmek için kullanılan birer sembol.

Eh bir milletin yarısı hain olacak değil ya, o zaman onlara başka bir şey demek lazım, oy verme nedenlerinin izah edilmesi gerekiyor. O da belli: cehalet. Bu kesim iyi beslenmedikleri için zekaları çok gelişmemiş, okumamış, köylü, kaba, makarna ve kömür ile oyunu satacak kadar çaresiz ve zavallı, göbeğini kaşıyan bidon kafalılardan müteşekkil. Oysa kendileri öyle mi, bilgili, görgülü, akıllı, zeki, okumuş çocuklar. Zekaları o kadar yüksek ki karşılaştırıldığında orantısız zeka kullanımı söz konusu bile oluyor. Neden insanlar kullanılan her oyun eşit ve saygın olduğuna inanmaz ve ona göre davranmaz, anlamıyorum.

Kendisinden olmayanlara hakaret edenler kervanına Gani Müjde de katıldı. Referandumda evet oyu vereceklere attığı tweetle hakaret ettiği iddia edildi. Şöyle yazmış Gani Müjde:

"Bisiklete pisiklet, arabeske arabeks diyenler mührü pusulanın ortasındaki çizginin üzerine vursun."

İlk başta normal bir zamanda, normal şartlar altında söylense çok rahatsız edici bir söz değil. Bu kadarcık eleştiriye ve ironiye tahammül edilmeli. Gani Müjde'nin bu ifadesi diğer hakaretler yanında masum kalır. Fakat bu sistemli bir şekilde devamlı ve aynı şekilde benzer düşünceli insanlar tarafından yapıldığı zaman rahatsız ediyor. Daha önceden edilmiş hakaretler olmasa ve Gani Müjde’nin politik görüşü bilinmese ve örnekler daha da çeşitlendirilse bir mizah olarak kabul edilebilir ve Gani Müjde’nin tweetleri kimseyi rahatsız etmez. Ama daha önce başkaları tarafından söylenen bidon kafalı, göbeğini kaşıyan, çobanın oyu ile benim oyum bir mi ve buna benzer cümleler ile Gani Müjde'nin genel politik duruşu akla gelince akla ister istemez gelen şey hakaret içerdiği.

Burada Gani Müjde ne diyor, anladığım kadarı ile açıklamaya çalışayım. Mantık dersinde anlatılan konulardan biri de kıyastır. Kıyas öncüllerinin ve sonuç cümlesinin söylenmesine göre çeşitlere ayrılır. Düzenli bir kıyas üç unsurdan oluşur:

Birinci Öncül : Bütün insanlar ölümlüdür.

İkinci Öncül : İsmail bir insandır.

Sonuç : İsmail de ölümlüdür.

Bu üç unsurun birinin söylenip diğerlerinin söylenmediği kıyaslara da düzensiz kıyas denir ve bu kıyas çeşitleri diğer cümlelerin muhatap ve mütekellimin zihninde mahfuz olduğu tek cümlelik kıyaslardır. Bunun da çeşitleri vardır.

Birinci öncülün olmadığı kıyaslara kısaltılmış kıyas denir.

Ben eşek değilim.

Konuşan bu cümleyi kurmakla aslında şu cümleleri de kurmuş olur:

Eşekler dayak yer.

Ben eşek değilim.

Ben dayak yememeliyim.

Kendisini dövmek isteyen birine karşı uzun uzun izah etmek yerine sadece ben eşek değilim, diyerek kendisini dövemeyeceğini söylemiş olur.

Bir diğer düzensiz kıyas çeşidi ikinci öncülün olmadığı önermelerdir. Mesela:

Allah’tan korkan etrafındakilere güzel davranır.

Mütekellim bunu söylemekle muhatabına aynı zamanda şunları söylemiş olur:

Sen etrafındakilere güzel davranmıyorsun.

Sen Allah’tan korkmuyorsun.

Çoğu kere birinci veya ikinci öncül olmasına bakmaksızın

Sadece sonuç cümlesinin söylendiği öncüllerin söylenmediği tek cümlelik kıyaslar da vardır. Ders çalışmayan bir öğrenciye hocasının veya annesinin sınıfta kalacaksın, demesi gibi. Aslında bu cümlenin öncesinde söylenmeyen iki cümle daha vardır.

1. Öncül: Sınıfı geçmek için ders çalışmak gerekir.

2. Öncül: Sen ders çalışmıyorsun.

Bu kısa özetten sonra Gani Müjde’nin kullandığı cümleye gelelim. Bunun düzensiz bir kıyas olduğunu söyledikten sonra nasıl olduğunu izah etmeye çalışayım.

"Bisiklete pisiklet, arabeske arabeks diyenler mührü pusulanın ortasındaki çizginin üzerine vursun."

Burada kullanılan cümlede söylenmeyip kastedilen birçok cümle var. Bisiklete pisiklet, arabeske arabeks demek imla kurallarını bilmemeye işaret eder. İmla kurallarını bilmemek ise okula gitmemeyi. Bunlar imza yerine parmak basarlar ve ne yapacakları kendilerine söylenmelidir, sözlerinin muhatabı kitledir. Gani Müjdegillere göre ise okula gitmemiş olanlar cahil ve kandırılmaya müsait kimselerdir. Dolayısıyla oy kullanmamalı, kullanırlarsa da geçersiz sayılmalıdır.

Mührü pusalanın ortasına vursun, demek ise dalga geçmek, oyları geçersiz sayılsın demek oluyor. Zaten bir önceki önermede cahil oldukları ima edilmişti. Bu cümle ile de cahillerin oy kullanmasını bilmedikleri ve yanlış kullanabilecekleri söylenmiş oluyor. Daha doğrusu oy kullanmasınlar diyemediği için geçersiz oy kullansınlar diyerek aynı şeyi söylemiş oluyor. Dağdaki çoban ile Gani Müjde'nin oyu bir olmasın demenin bir diğer yolu. Ayrıca Gani Müjde’nin politik duruşu ve çizgisi bilindiği için muhatabının evet diyenler olduğu ve onları aşağıladığı, hayır oyu verecek olanların bu twete bayılmalarından da anlaşılıyor.

Hiç kimsenin kendisi gibi oy kullanmayanlara hakaret etme hakkı yoktur. Eleştirebilir, kendisinin haklı olduğunu düşünebilir ve bunu savunabilir ama karşısındakini aşağılayamaz ve dalga geçemez.

 

Cehalet nedir ve cahil kime denir konusu ise bir başka yazıya bırakalım ve cahil görülen kişilerle ilgili şu yazıyla başbaşa bırakayım.

Okunma 1120 kez Son Düzenlenme Çarşamba, 19 Nisan 2017 11:19
0
0
0
s2smodern

........Kitaplarım........

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2019 İsmail Güleç