3.jpg

Etkinlik Takvimi

Etkinlik yok

Kimler Sitede

304 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 112

Dün 117

Haftalık 457

Aylık 2881

Tüm Zamanlar 303397

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Çarşamba, 28 Aralık 2016 18:02

Öküzden bir mektup var Öne Çıkarılmış

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Sayın Hocam,

Geçen günkü yazınızda çevrenizde olduğunu tahmin ettiğim bazı insanları bana benzetmişsiniz. Çok üzüldüm. Bu mektubu da üzüntülerimi ifade etmek için yazıyorum.

Yazınızı okurken ve okuduktan sonra bir hayli düşündüm. Biz öküzlerin suçu ne? Öküz olmak başlı başına bir suç mudur?Öküzler olmasa insanlar ne yapardı? Bu insanlar neden kızdıklarında birbirlerine öküz derler? Biz öküzler kızdığımızda birbirimize insan diyor muyuz? Biz insanlara ne zarar verdik, ne yaptık? Öküzlerin kime ne zararı olmuş?

Oysa biz sanılanın aksine çok mübarek hayvanlarız. Allah bizden bahseder kutsal kitabında. Hatta ismimizi bir sureye bile vermiştir. Hz. Peygamber dünya öküz ile balık üzerindedir, buyurmadı mı?

Hz. Adem efendimiz dünyaya indirildiğinden beri insanların hizmetindeyiz. Adem efendimiz toprağı sürerken yanında atalarım vardı. Hz. Nuh gemisini yaparken kalasları çekmeye yardım eden yine benim atalarımdı. Dedemler gelmeden geminin kapılarını kapatmam, dedi. Çünkü bizler olmadığında insanların ne kadar sıkıntı çekeceğini çok iyi biliyordu.

Hz. Musa, babasını öldüren evladı benim dedelerimden birini keserek buldurmadı mı? Hz. Yusuf, melikin benim babaannemleri rüyasında görmesi üzerine zindandan kurtulup vezir olmadı mı?

Pir-i Türkistan Hace Ahmed Yesevi’nin yonttuğu kaşıkları pazara götürüp satan bir öküz değil mi idi?

Anadolu erenlerinin önde gelenlerinden Yunus’un yoldaşı kimdi? Yanında dedemden başka kimse yoktu. Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş dergahına giderken eli boş gitmemek için dağdan topladığı dalları dedem götürdü. Hacı Bektaş’ın verdiği buğdayları Yunus’un köyüne götüren de dedemdi.

Yunus dedemle o kadar iyi arkadaş idi ki ilahilerinde dedemden bahsederdi.

Bir öküz bogazladum kakıldum sere kodum

Öküz ıssı geldi eydür bogazladun kazumı

Sadece Yunus Emre mi bahseder bizden sanırsınız. Türkülerde de namımız yürür bizim.

Sabahlayin erken çifte giderken-aman aman
Öküzüm torbadan düştü gördün mü
Amanin yandım

Ne saçma türküymüş, diyenleriniz olabilir. Söyleyen öyle düşünmemiş oysa. Necip Fazıl da bizi sever ve bizden sitayişle bahseder.

Söyleyin, söyleyin ben miyim yoksa
Arzı boynuzunda taşıyan öküz

İlk yazının ilk harfi de bizim boynuzlarımızın taklidi değil midir?

Sevgili Hocam,

Sen de Nasreddin Hoca gibi buzağıların yaptığına kızıp bizi mi dövmek istersin. Oysa Mevlana ne diyor:

“Hayvan duygusu, o sûretleri (ilâhî tecellîleri) görseydi öküzle eşek de vaktin Beyazıd’ı olurdu.”

O suretleri, ilahi tecellileri görmeyen insanın bizlerden ne farkı var da onları bize benzetiyorsun?

Oysa benim uyumam, yatmam, beslenmem, otlanmam semiz bir kurban olmak için değil midir? Allah için beslenen biri kendisi için semiren birinden daha kıymetli değil midir?

Sevgili hocam,

Şimdi diyeceksiniz ki Mevlana da sizi açgözlü, dünya malına tamah eden, sahte şeyh, peygamberleri ve velileri tanımayan kimselere benzetmiş, ben bir kaba saba, kendini beğenen ve kibirli bir  insana benzetmişim çok mu? Evet haklısınız, Mevlana bizi onlara benzetmiş ama hak aşığına da benzetmiş. Siz illa bir şeye benzetecekseniz bir hak aşığına benzetin bizi ne olur. Nasıl o kendisini Hak yolda kurban ediyorsa biz de Hak için kurban ediliyoruz. Kaba saba, kendini beğenmiş ve kibir sahibi, nefsini hakkın rızasından üstün tutan insanları lütfen bize benzetme. Çok üzülüyoruz.

Sizden öküzler olarak istirhamımız budur. Bizi kırmayacağınıza inanıyoruz. Bu vesile ile tüm öküzler adına hürmetlerimi sunarım.

Çok sevdiğinizi bildiğimiz Öküzünüz

 

 

Okunma 1660 kez Son Düzenlenme Cumartesi, 17 Haziran 2017 09:50
0
0
0
s2smodern

........Kitaplarım........

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2018 İsmail Güleç