Tasavvuf

Etkinlik Takvimi

28 Oca 2020;
09:00PM - 11:00PM
Enderun Sohbetleri

Kimler Sitede

165 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 137

Dün 76

Haftalık 416

Aylık 2152

Tüm Zamanlar 332945

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Pazar, 30 Eylül 2018 22:36

Bütün kabahat inşallahta mı?

Yazan
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yukarıdaki resmi gördünüz. Buna benzer resimler ve cümleler sosyal medyada sıkça paylaşılıyor. Zaman zaman resim üzerinden toplumun bir kesimi aşağılanıyor ve istiskal ediliyor. Bunu paylaşanlara göre içinde bulunduğumuz kötü hallerin ve gelişmiş bir ülke olmamazın nedeni hep inşallah ve maşallah sözünü kullanmamızda. Yani işi Allah'a havale etmemizde. Batılılar inşallah demedikleri için çok geliştiler. Toplum olarak inşallah demekten vaz geçersek kurtulacağız.

Acaba gerçekten inşallah dediğimiz için mi geri kaldık? Artık inşallah demezsek gerçekten kurtulur muyuz?  İki asırdan beri yüzlerce aydın ve bilim adamının aradıkları sorunun cevabı bu kadar basit olabilir mi?

Buna inananlara önce inşallahın bir Müslüman için ne anlama geldiğini açıklamaya çalışayım fazla vaktinizi almadan.

İnşallah, inananların sıkça kullandığı ve kullanmak zorunda olduğu  “Allah dilerse” anlamında kullanılan bir söz. Çünkü Allah, Kuran-ı Kerim'de;

Allah izin verirse" demeden hiçbir şey için, "Şu işi yarın yapacağım" deme! (el-Kehf 18/23-24) diye emretmedi mi?

Hz. Yûsuf babası Mısır'a geldiğinde "anne babasını bağrına bastı ve "Allah’ın izniyle Mısır’a güven içinde girin kalın" (Yûsuf 12/99) demedi mi?

Hızır sen benimle gezemezsin dediğinde Hz. Mûsâ, "İnşallah sen beni sabreder bulacaksın. Senin sözünden dışarı çıkmam" (el-Kehf 18/69) diye söz vermedi mi?

Hz. Şuayb, Hz. Musa'ta yanında sekiz yıl çalışmasını istedkten sonra "İnşallah benim iyi kimselerden olduğumu göreceksin"  (el-Kasas 28/27) demedi mi?

Hz. İbrahim, Hzi İsmâil'e  "Yavrucuğum" dedi, "Rüyamda seni kurban ettiğimi gördüm; düşün bakalım sen bu işe ne diyeceksin?" dediğinde Hz. İsmail "Babacığım! Sana buyurulanı yap; inşaallah beni sabredenlerden biri olarak bulacaksın." (es-Sâffât 37/102) dememiş miydi?

Umre yapmak için geldikleri Mekke'nin kapısından umre yapamadan dönen Müslümanlara Allah "Allah izin verirse hiçbir şeyden korkmaksızın, (umrenizi yaptıktan sonra) ya saçlarınızı kazıtarak veya kısmen kestirerek, güven duygusu içinde Mescid-i Harâm’a muhakkak gireceksiniz." (el-Feth 48/27) yakın bir gelecekte Mekke'ye gireceklerini müjdelemiyor mu?

Hal böyleyken inanan birine "inşallah deme" denilir mi?

Mesele inşallah deyip dememekte değil, mesele inşallahı neremizle söylediğimizle ilgili. Kalbimizle mi, dilimizle mi?

Kaldı ki her işte o işin olmama ihtimali az da olsa yok mu? Her türlü önlemi, tebdiri alırsın. Plan program mükemmel olur, derken atlardan birinin ayağının altındaki nallardan çivisi düşer. Çok küçük de olsa bir ihtimal değil mi?

Hayattaki olaylar hep çelişik  değil.  Dünya siyah ve beyazdan ibaret değil, gri alanlar da var. Nasreddin Hoca mantığı her zaman işe yaramayabilir. Madem Nasreddin Hoca'dan söz ettik, o bize anlatsın çelişik olma durumunu: 

Hoca bir akşam uyumadan önce karısına ertesi gün havanın yağmurlu olması durumunda oduna, güneşli olması durumunda tarlaya gideceğini söylemiş. Hanımı, herif inşallah de, demiş. Bunun üzerine hoca, “Yahu hava ya yağmurlu olur ya güneşli, niye inşallah diyeyim” demiş.

Ertesi gün kalkmış, hava yağmurlu. Eşeğini almış, oduna gitmiş. Derken yolda karşısına eşkıyalar çıkmış ve hocaya bir köyü sormuşlar. Hoca tarif etmiş ve kendilerini götürmesini hocadan istemişler. Köy yarım günlük yolda. Adamlar silahlı olunca, hoca benim işim var, odun yapacağım, diyememiş. Akşam olmuş, hava kararmış evine vardığında. Kapıyı çalmış. Karısı sormuş:

  • Kim o?
  • İnşallah benim.

Evet, hava ya yağmurlu olur, ya güneşli ama oduna gitmek için yağmurlu olması yetmiyor işte. 

İliklerimize kadar işleyen bu güzel sözü bırakmak o kadar kolay mı? İnsan robot mudur? Allah bizlerden ne yapıyorsak onu en güzel şekilde yapmamızı ister. Mevlana'nın dediği gibi;

Sözlerimizde daima inşallah diyelim, ahitlerimizde de maşallah sözünü söyleyelim.

Gerisi lafugüzaf vesselam.

Okunma 1078 kez Son Düzenlenme Pazartesi, 01 Ekim 2018 12:04
0
0
0
s2smodern

........Kitaplarım........

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2019 İsmail Güleç