Tasavvuf

Etkinlik Takvimi

Etkinlik yok

Kimler Sitede

154 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 151

Dün 117

Haftalık 496

Aylık 2920

Tüm Zamanlar 303436

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Perşembe, 11 Ocak 2018 08:56

İbadet kilo ile tartılır, tane ile sayılır mı?

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Malum, kimi hocaefendiler televizyonlarda, radyolarda günde şu kadar şu duayı edersen şöyle olur, şunları yaparsan böyle olur, türünden kurdukları cümlelerle kendilerini dinleyenlere vaaz u nasihatte bulunuyorlar. Bir kısım ilahiyat hocaları da çıkıp bunları eleştiriyorlar, anlattıkları şeylerin doğru olmadığını hatta dinde yeri olmadığını söyleyerek eleştiriyorlar. Bu sefer karşı taraf da onlara ahir zaman uleması diyerek eleştiriyor. Bir kesime de eğlence çıkıyor tabi ki. Tarafları kızıştırdıktan sonra ellerinde patlamış mısır, atışmaları ve çatışmaları komedi filmi seyreder gibi gülerek  seyrediyorlar.

Bu tartışmaların bir faydası olur mu, bir hakikat çıkar mı diye düşünmeyin, ne faydası olur, ne de bir hakikat çıkar. Laf kıtlığında asma budamaktan başka bir şey değil konuşulunlar, boş lakırdı.

Peki Allah için ibadet nasıl olmalı?

Söylemesi çok basit: Aşkla ve şevkle. Can u gönülden istemekle ve samimi amelle. Ne demek istediğimi iki örnekle açıklayayım.

Yaşını başını almış bir ihtiyar evin damında namaz kılarmış. Derken sevgilisini görmek için dama çıkan bir genç ihtiyarın önünden geçmiş. Adam çok kızmış ve gence dönerek çıkışmış:

    - Behey şaşkın, görmez misin namaz kılan bir adam var. Hiç namaz kılan birinin önünden geçilir mi?

    - A benim güzel dedem, ben öyle bir aşk içindeyim ki sevgilinin karşısında gözüm ondan başkasını görmez iken seni nasıl göreyim? Sen de sevgililer sevgilisi huzurunda iken nasıl beni görebiliyorsun, ben de buna şaşarım.

Allah’ın huzurunda iken dünyayı unutuyorsak ne kadar namaz kıldığımızın bir önemi var mı? İhtiyar gibi kırk defa eğilip doğrulacağımıza genç gibi bir halet içinde iki rekat namaz kılalım, yeter. O halde iken zaten kılınan rekatların hesabı yapılmaz, istesen de sayamazsın.

İnsan kıldığı namazın rekatını, çektiği tesbihin adedini nasıl bilmez diye de sorabilirsiniz, haklısınız. O zaman şu hikayeyi de dinleyelim.

Bir güzel elinde içi elma dolu sepet ile yolda gidiyormuş. Yoldan geçmekte olan bir derviş kızı görmüş ve sormuş:

    - Kızım nereye götürüyorsun o sepeti?

    - Az önce elma topladım. Biricik sevdiğim tarlada çalışıyor, yorulmuş ve acıkmıştır, Elmaları  ona götürüyorum.

    - Peki kızım, sepette kaç elma var?

    - Ah be dedeciğim, İnsan sevdiğine götürdüğünü sayar mı hiç?

Kendisini hayrette bırakan ve lal u ebkem eden bu cevap karşısında derviş bir kıza bakmış, bir elindeki tesbihe. Sonra usulca tesbihi elinden bırakmış.

Erenlerin hali böyledir. Saymakla uğraşmazlar, onlar tüm benlikleriyle yönelirler ve Hak’tan başkasını görmez ve bilmezler. İster bir ister bin, hepsi Hak içindir, hepsi Hak’ladır ve hepsi haktır. Onların bu hallerini konuşmak da gevezeliğini yapmak da bizim gibi cahillere kalır.

Gördüğünüz gibi ne camide ne tekkede öğreniliyor böyle şeyler. Hz. Musa bile bir çobanda görmüştü aşk ile ibadet etmeyi.

Hesap işini muhasebecilere bırakalım. Bize aşk ile şevk yeter. 

Okunma 1118 kez Son Düzenlenme Perşembe, 11 Ocak 2018 15:48
0
0
0
s2smodern
Bu kategorideki diğerleri: « Sütü bozuk kime denir? Kapı ve eşik »

........Kitaplarım........

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2018 İsmail Güleç