Tasavvuf

Etkinlik Takvimi

18 Şub 2020;
09:00PM - 11:00PM
Enderun Sohbetleri
25 Şub 2020;
09:00PM - 11:00PM
Enderun Sohbetleri

Kimler Sitede

232 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 7

Dün 105

Haftalık 112

Aylık 2093

Tüm Zamanlar 335635

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Salı, 26 Aralık 2017 19:51

Sütü bozuk kime denir?

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Şimdi siz bu ne biçim soru diyeceksiniz, biliyorum. Sizi tanırım. Hemen bana sütü bozuğun tarifini yaparsınız. Soysuz, karaktersiz, aşağılık kimse dersiniz. Kötü soydan gelen herif dersiniz. İyilik yapılan eli ısıran soysuz, dersiniz. Biraz daha açıp helal süt emmemiş, annesinden emdiği süt bozuk olan, annesi aşına haram karıştırdığı için sütü de bozuk, içen de bozuk olur, diyenleriniz olur. Hayır demem bunların hiç birine. Elhak hepsi doğrudur.

İçinizde cin gibi olanlarınız da benim böyle bir soru sorduğuma göre bir başka anlamı olmalı diye düşünürsünüz hemen. Bilirim, benim okurlarım arasında zekiler çoktur. Eh, madem söyledik, o zaman meramımızı ifadeye gayret edelim.

Aşık Paşa, Garîbnâme’sinin dördüncü bölümünün yedinci destanında cennette akan ırmaklardan bahseder. Cennette akan dört ırmağı Aşık Paşa şöyle izah eder:

  1. Su ırmakları: Seyr makamıdır. Güzel olanları seyretmektir. Aslolan Çalab’ın didarını seyrdir.
  2. Süt ırmakları: İlimdir. Süt ırmaklarından içmek ilim sahibi olmaya işaret eder.
  3. Bal ırmakları: Hilmdir. Güzel huylu olmaktır.
  4. Şarap ırmakları: Bu da marifettir ve içenler sarhoştur, kendinden geçer.

Bunların hepsi cennette olduğu gibi aynı zamanda bir gönülde de olur. Bu dört ırmağın yani seyr, ilm, hilm ve marifetin olduğu gönül ise cennettir.

Şarap ile su ırmakları dervişler içindir, ilm ve hilm ise alimler için. Ama ilimsiz ve hilimsiz şeyhlik olmaz. Can gözüyle seyreden marifet ile Çalab’ı hakka’l-yakin bilir, Bildiği için Çalab ilmi sahibidir, yani Çalab’ı bilir. Böyleleri yolda reis olur, meclisde de baş. Yanına ayık gelenler sarhoş giderler. Seyr ile marifet sahibi olur.

Bal ve süte gelince, süt ilm, bal hilmdir demiştik. Allah Taala bu ikisini halka rehberlik etsin, dinlerini öğretsinler diye ulemaya verdi. Bunların da her biri yalnız olmaz. İlim olup hilm olmamazlık olmaz, hilmsiz ilmi kimse almasın. Çünkü hilm olmayan ilim zulmeder. İlimsiz hilm olursa bu sefer dini bozar. İlimsiz hilm, yani kötü huylu ve amelsiz hocaların anlattıkları bir işe yaramaz. İkisi olmazsa halk işitmez ve itibar etmez. Halk hilm ve ilm sahibi olan alimlerin vaaz u nasihatlerini dinler.

Peki bu dördü bir kimsede olur mu? Olmaz mı, olur ama az olur. Gönlünde bu dört ırmağın aktığı kimseler zamanlarının kutbu olur, şeyhleri olur.

Sadede gel, sütü bozuk ile bu anlattıkların arasında ne tür bir ilişki var dediğinizi duyar gibi oluyorum. Eh hep siz bana soracak değilsiniz ya, ben de size sorayım bu sefer:

İlmi olmayan bir şeyh efendi düşünün, kendisine muhabbet besleyenleri anlattıkları ile zehirlemez mi? İlmin süt, muhiplerin bebek, şeyh efendinin de anne mesabesinde olduğunu düşünürsek böylelerine sütü bozuk, yani itikadı ve ilmi bozuk denmez de ne denir sizce? O adamın süt ırmaklarından içilir mi? İçenlerden hayır gelir mi?

Allah bizleri sütü bozukların her türlüsünden korusun. Amin.

Okunma 3802 kez Son Düzenlenme Çarşamba, 27 Aralık 2017 21:55
0
0
0
s2smodern

........Kitaplarım........

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2019 İsmail Güleç