Mevlana ve Mesnevi

Etkinlik Takvimi

Etkinlik yok

Kimler Sitede

131 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 112

Dün 117

Haftalık 457

Aylık 2881

Tüm Zamanlar 303397

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Cumartesi, 10 Aralık 2016 11:55

Fareler develeri yederse... Öne Çıkarılmış

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Bugünlerde karşılaştığım bir olay üzerine Mesnevi’deki deve ile fare hikayesi aklıma geldi. Hikaye, fare gibi boyunun, bilgisinin, aklının kıtlığına bakmadan hasbelkader bir yere gelip işgal ettiği makamın ağırlığını kaldıramayanları çok güzel anlatır. Kendini ve haddini bilmeyenleri de çok güzel tarif eder.

Hikaye şöyle:

Bir farecik bir devenin yularını eline geçirdi ve kibirle yola koyuldu. Deve çabuk olduğu için onunla birlikte yola düştü. Farecik de kendisini çok beğendi ve ¨Ne kadar da akıllı ve güçlüyüm, koskocaman deveyi götürüyorum¨ diye gururlandı. Deve, farenin kendini beğendiğini anladı ve içinden, az sonra görürsün ne kadar büyüksün, dedi ve sessizce fareciğin peşinden gitmeye devam etti.

Derken içinde kocaman fillerin bile çaresiz kalacakları ve geçemeyecekleri bir ırmağın kenarına geldiler. Farecik ırmağı görünce durdu ve donup kaldı. Fareciğin durduğunu ve düşündüğünü gören deve;

- Ey dağda ve çölde bana arkadaş olan farecik! Neden durdun, neden böyle şaşkınsın? Devam etsene, ırmağa girsene. Sen benim kılavuzumsun, öncümsün. Böyle yol ortasında sessizce durma, dedi. Bunun üzerine farecik;

- Bu su büyük ve çok derin. Ben suda boğulmaktan korkuyorum ey güzel arkadaş, deyince deve suya doğru bir adım attı ve;

- Ey kör farecik! Su dizlerime kadar bile gelmiyor. Neden şaşırdın ve aklını kaybettin?

Bunun üzerine farecik konuşmaya başladı:

- Ey ulu arkadaş, dizden dize fark var. Sana karıncadır, bizeyse ejderha. Ey hünerli, senin dizine kadar ama benim başımın üstünden yüz defa geçer.

- Eh o halde boyunun ölçüsünü aldın. Bir daha küstahlık edip boyundan büyük işlere karışma da mahçup olmayasın. Sen git, kendin gibi farelerle boy ölçüş, onlarla arkadaşlık yap.

- Tövbe ettim ey yüce arkadaş. Bana acı ve Allah için beni bu yok edici sudan geçir. Deve fareye acıdı ve;

- Dikkat et, sıçra ve hörgücüme otur. Senin gibi yüzlerce fareyi geçirebilirim, dedi ve fareyi ırmaktan geçirdi.

Hikaye böyle. Açıklamaya ihtiyaç duyulmayacak kadar çok açık ve net. Akılsız ve çapsız olduğu halde boyundan büyük işler yapmaya kalkışan kendini bilmez cahiller güçlükler karşısında ne yapacağını bilen akıllı, bilgili ve olgun kimselerle birlikte iş yaptığında, aynı istikamete doğru gittiğinde, kapasitelerinin ve güçlerinin yetmediği durumlarda ve zamanlarda, bilgili ve hikmet sahibi kişilere göre yapılması çok kolay olan işlere kalkışmasınlar, hadlerini bilsinler. Özetle bu.

Mesnevi neden hiç eskimez bilir misiniz? Mesnevi’de anlatılan hikayeler hep günceldir, hep yaşanır da ondan.

Kamış ses verince, ney oldum sanır
İp gerilince yay oldum sanır..
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi
Aptal ata binince bey oldum sanır

Allah bizi böyle adamların şerrinden korusun. Üst yöneticilere liyakat ve ehliyet sahiplerini göreve getirme basireti versin. Fareler develeri yedecekleri fırsat bulamasın. Aslanlar çakalların ve sırtlanların önüne atılmasın. Öküzler sadece çifte veya arabaya koşulsun. Amin.

Okunma 1262 kez Son Düzenlenme Pazar, 07 Ocak 2018 20:45
0
0
0
s2smodern

........Kitaplarım........

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2018 İsmail Güleç