Kıbrıs Yazıları

Etkinlik Takvimi

Etkinlik yok

Kimler Sitede

479 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 33

Dün 138

Haftalık 1036

Aylık 2353

Tüm Zamanlar 314075

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Çarşamba, 17 Mayıs 2017 15:19

Kaybolan şehidalar 2 Öne Çıkarılmış

Yazan
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Arapköy Osman Paşa Şehidası

Yine bir pazar günü, üç arkadaş hep birlikte yola revan olduk. Dağ yolundan Girne’ye giderken adını kitaplarda gördüğüm Osman Paşa

şehidasını görmek için yolumuzun üzerinde olan Arapköy’e saptık. Köye geldik ama in cin top oynuyor. Bizimki de iş, pazar sabahı oncivarında köyde kimi görüp bulacaksak erkenden gelmişiz. Ne yapacağız, kime soracağız diye düşünürken yoldan geçmekte olan iki gence ümitsiz bir şekilde sordum. Onlar da doğal olarak bilmediklerini söylediler ve karşıdan gelmekte olan zabıtaya sormamızı söyleyince zabıtaya doğru yöneldim.

İyi olacak adamın ayağında gelirmiş doktoru, bizim de öyle oldu. Meğer zabıtanın babasının evi değil miymiş, bir sevindim sormayın.

 

Eğer zabıtaya rastlamasaydık biz burayı biraz zor bulurduk. Bir evin arka bahçesinde ve geçmek için evin kapısını açıp içeri girmek gerekiyor. İçeri girsek de bulamayız çünkü şehida olduğu söylenen yerde fırına benzer bir taş var. Ne bir işaret, ne bir sembol. Şehidanın olduğu bahçenin sahibi aile de köyün az sayıdaki yerli Türklerindenmiş.

Osman Paşa şehidası hem Türkler hem de Rumlar tarafından ziyaret edilen bir yermiş. Rumlar Arkancelo olarak isimlendirdikleri için daha çok bu isimle biliniyor. Zaten zabıta da bu ismi duyunca hatırladı. Osman Paşa ile ilgili herhangi bir bilgiye rastlamadım.

Burada yatan buraların fethi esnasında şehit olan bir asker olmalı. Her ne kadar Paşa dense de bence üst düzey bir komutan değil. Öyle olsa mutlaka bir yerde hakkında bilgi olur ve diğer yerlerde olduğu gibi mezar yapılırdı.

Buranın bulunması Kıbrıs’ta diğer şehidaların bulunmasına benziyor. Birkaç rivayet var bura ile ilgili. İlkine göre yaşlı bir Rum kadın geceleri ses duyar ve merak edip bakınca da beyaz bir atın üzerinde beyazlar giymiş ve üzerine de kırmızı bir cüppe olan bir adam görmüş ve bu olaydan sonra da gözleri kör olmuş. Beyaz at üzerinde beyaz giysili bir adam görülünce burada bir şehit olduğu anlaşılmış ve etrafı çevrilmiş.

İkinci rivayet ise biraz farklı. Bir zamanlar köy sakinlerinden biri çöplerini hep buraya dökermiş. Köy halkı çöpü dökmemesi konusunda uyarmış, ancak adam dinlememiş. Hamile olan karısı çocuğunu düşürünce adam yaptığı hatayı anlamış ve etrafı temizlemiş ama bedelini ağır ödemiş.

Üçüncü rivayet ise bir çobanla ilgili. Çoban ineğini şehida kabri üzerindeki badem ağacına bağlayıp yayılması için bırakınca inek yayılmak istememiş ve badem ağacına çıkmak için çırpanırken ipe dolanmış ve sahibi gelip zorlukla kurtarmış. Bir daha da badem ağacı ve çevresine ineğini getirmemiş.

Gece görünen beyaz at ve beyazlar içinde adam, hayvanların otlanmaması, pisletenlerin cezalandırılması bu tür şehidaların tespit edilmesinde görülen ortak motifler. Dolayısıyla hangisinin ne kadar gerçek olduğunu bilmek mümkün değil. Bir şehida için olanlar diğerleri için de söylenebiliyor.

Osman Paşa hakkında da herhangi bir bilgi yok elimizde, en azından şimdilik veya ben tesadüf etmedim. İsmi bilinmeyen mezarlar ve şehidalar küçük rütbeli askerlere ait olmalı. Rum nüfusun çok olduğu bir köyde olduğuna göre bir aziz de olabilir. Biz doğrusunu Allah bilir dedik ve şehit de olsa aziz de fatihamızı okuduk.

Okunma 942 kez Son Düzenlenme Cuma, 16 Mart 2018 07:02
0
0
0
s2smodern

........Kitaplarım........

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2019 İsmail Güleç