Kıbrıs Yazıları

Etkinlik Takvimi

Etkinlik yok

Kimler Sitede

303 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 99

Dün 111

Haftalık 210

Aylık 1656

Tüm Zamanlar 325967

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Salı, 28 Haziran 2016 06:41

Kurt Baba yahut Üçler Türbesi Öne Çıkarılmış

Yazan
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Lefkoşa’nın herhangi bir sokağında dolaşırken bir köşede karşınıza bir türbe veya adak yeri çıkarsa hiç şaşırmayın. Unutulanların ve kaybolanların yanı sıra hâlâ ayakta kalabilenlerin yekûnu bile oldukça fazla. Asmaaltı Sokak ile Kurt Baba sokaklarının kesiştiği köşede Kumarcılar Hanı’nın ön yüzünün karşısındaki sokağın batı tarafında bulunan tek hücreli bir yapı da böyle bir yer.

Bu küçük yapı çok yakın bir zamana kadar “Üçler Türbesi” veya “Kutup Baba” olarak bilinirken daha sonra nasıl olduysa “Kurt Baba” adıyla bilinmeye başlamış. Bu konuda yazanlar Kutup kelimesinin zamanla halk arasında Kurt’a dönüştüğünü söylüyorlar. Ben bunu zayıf bir ihtimal olarak görüyorum. Anadolu'da da bilinen ve birkaç yerde türbesi/makamı olan Horasan erenlerinden Kurt Baba isminin yakıştırıldığını düşünüyorum.

Üçler Türbesi denmesinin nedeni türbede üç mezarın bulunması. Bu mezarların da Lefkoşa’daki bir çok türbe veya adak yeri gibi fetih esnasında şehit düşen Türk askerlerine ait olduğu sanılıyor. Bir rivayete göre şehit düşen bu üç asker Kutup Baba veya Kurt Baba adında bir Bektaşî şeyhi ile iki müridine ait. Sefere ve fethe katılan bu yeniçeri ve iki adamı şehit oldukları yere defnedilmişler ve mezarları da ziyaretgâh olmuş.

 

Diğer türbelerde olduğu gibi bu türbenin de sokağa bakan penceresinin demir parmaklığına adak amacıyla yeşil çaput parçaları bağlanır ve mum yakılırmış. Çünkü burada yatan Kurt Baba sıradan bir asker değilmiş ve olağanüstü hallerine şahit olunmuş. Bir tanesini sizlerle paylaşayım.

Türbenin yakınında bir kebapçı varmış. Bu kebapçı isteyen müşterilerine içki verirmiş. Kurt Baba birkaç kez kebapçının rüyasına girmiş ama kebapçı rüya diyerek pek dikkate almamış. Müşterilerine içki servisine devam eden kebapçı ertesi sabah dükkanı açtığında tüm tabakların ve bardakların kırıldığını görünce ve bu birkaç gün tekrar edince rüyasında gördüğü Kurt Dede’nin mübarek bir zat olduğuna inanmış ve içki servisini bırakmış.

Osmanlılar döneminde türbe maaşlı türbedarlar tarafından korunurken İngiliz yönetimi altında 1911 yılında türbedarların maaşları kesilmiş. Uzun süre bakımsız ve toz toprak içinde kaldıktan sonra Kıbrıs Evkaf’ı tarafından tamir edilmiş. Son yıllardaki Lefkoşa’daki türbelerin tamir edilme çalışmaları kapsamında Kurt Baba türbesi de yenilenmiş, ve bugün rahat bir şekilde ziyaret ediliyor, tabi şanslı olup açık bulursanız. Tabii restorasyondan sonra ahşap sanduka ile örtülen mezarlar orijinalliklerini yitirmiş maalesef.

Lefkoşa’nın gizli kahramanlarından ve sakinlerinden biri olan Kurt Baba ve müritleri sessiz ve garip ve bir şekilde kendileri için Fatihalar okuyacak ziyaretçilerini bekliyorlar. Kapısı kilitli, pencereleri kapalı olsa da pencerenin önünde durup bir Fatiha okumadan önünden geçmeyin.

Okunma 2266 kez Son Düzenlenme Cuma, 14 Nisan 2017 09:26
0
0
0
s2smodern

........Kitaplarım........

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2019 İsmail Güleç