Eğitim

Etkinlik Takvimi

27 Ağu 2019;
04:00PM - 05:00PM
Şiir bilmeyen şarkı söyleyemez

Kimler Sitede

129 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçiler

Bugün 23

Dün 125

Haftalık 829

Aylık 3286

Tüm Zamanlar 315008

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Mesnevi Kitaplarım..

 
 

 

 

 

 

 

Cumartesi, 11 Ekim 2014 23:22

Devlet Dershaneleri Öne Çıkarılmış

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

 

 

Geçtiğimiz sene uzun süren tartışmaların ardından alınan bir kararla dershaneler kapatılacak veya okula dönüşecekti. Eğitim içinde iki başlılığa ve okulların ikinci plana itilmesine neden olan, eğitimi sadece sınav çözme becerisine indirgeyen dershanelerin kapatılması kararını desteklemiştik. Dershaneleri eleştirmemizin bir nedeni de öğretmenlerin dershanelerde gayri insani şartlar altında çalışmalarıydı.

Gerekli yasal hazırlıklar yapıldı, bir kısmı temel liselere dönüştü, bir kısmı dönüşmeye çalışıyor. Bir kısmı da özel okul oldu. Hatta devlet çocukların özel okullara gitmesini teşvik etti. Buraya kadar herşey normal seyrinde gidiyordu. Derken gazetelerde şöyle bir haber çıktı:


Devlet okulları ve halk eğitim merkezleri bünyesinde açılacak olan ücretsiz devlet dershaneleri için çalışma takvimi belli oldu. Buna göre milli eğitim müdürlüklerinde kurulan komisyonlar 10 Ekim'e kadar kurs merkezini belirleyip başvuruları kabul edecek. 13-17 Ekim tarihleri arasında görevlendirilen öğretmenlerin onayı alınacak. Öğrencilerin hiçbir ücret ödemeden, istedikleri öğretmenlerden ders alabileceği kurslar 20 Ekim'de başlayacak. Hazırlıklarını tamamlayamayan okul ve halk eğitim merkezlerine biraz daha zaman tanınacak. Diğer taraftan kursların sorunsuz açılabilmesi ve işleyebilmesi için öğretmen transferi bile gerçekleştirilecek. Kurs verecek öğretmenin bulunmadığı durumlarda ek ders karşılığı dışarıdan öğretmen görevlendirilebilecek. Bazı okullar da kurs merkezi olarak kullanılacak. Nüfus yoğunluğu az olan ilçelerde merkezi bir okul, kurs merkezi olarak açılabilecek.

Bir tarafta dershaneler kapatılırken diğer tarafta devlet eliyle dershane açmanın mantığı ne olabilir? Hafta içi anlatamadığı ve öğretemediği dersi hafta sonu iki saatte mi öğretecek öğretmenlerimiz? Derslerde çeşitli nedenlerle başarısız olan veya geri kalan kimi öğrencileri arkadaşlarına yetiştirmek üzere ilave programlar yapılabilir. Veya bazı derslerde başarısız olan öğrencilere başarısız oldukları dersler için takviye mahiyetinde dersler de olabilir. Bunu her okul kendisi düşünmeli, planlamalıdır. Bir ilçede veya ilde başarısız olan okullara yardım edilebilir ve desteklenebilir. Bunu de il ve ilçe milli eğitim müdürleri düşünmeli ve planlamalıdır. Dershaneleri kapatıyoruz derken okulları dershanelere çevirme ihtimalini göz ardı etmemeliyiz.

Bunun faydalı tarafları da olabilir. Belki şu sene içinde dershaneye gidemeyen öğrenciler için bir fırsat olabilir. Ama amacı öğrencileri hayata hazırlamak ve bilgi ve nitelik kazandırmak olan  devlet okullarındaki öğretmenlerin bu konuda işi sadece sınava hazırlayan dershane öğretmenleri ile rekabet etmeleri mümkün müdür?

İşin bir de sosyal ve psiklojik tarafı var. Çocukların ve öğretmenlerin hafta sonlarına göz dikmemek gerekiyor. Unutulmaması gereken bir husus da şu: Çocuklarımızın müzik, plastik sanatlar ve sportif aktivitelere de ihtiyaçları var. Aileleriyle birlikte gezmeye, eğlenmeye ihtiyaçları olduğu gibi. Bırakalım çocuklar biraz da çocukluklarını yaşasınlar, çevreyi tanısınlar, güzel sanatlarla, müzikle, sporla meşgul olsunlar.

İdareciler ve öğretmenler de okullarındaki başarıyı yükseltmek için gerekli ek önlemleri almalı. Merkezden gelen bir emirle yapılan işlerden pek hayır gelmiyor. Okulların insiyatif kullanmaları, zayıf oldukları alanlara göre tedbirler almalarını sağlamak en doğru yol.

İdarecilerin işleri bu. Yoksa idareciler başka işlerle mi uğraşıyorlar?

Son söz: Okullar TEOG veya YGS’ye değil, öğrencileri hayat sınavına hazırlamayı öncelemelidir.

Okunma 2258 kez Son Düzenlenme Cuma, 14 Nisan 2017 15:40
0
0
0
s2smodern

........Kitaplarım........

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2019 İsmail Güleç